Jó dolgok akkor érnek, amikor nem is számítanál rájuk

A baráti társasággal minden hónapban egyszer együtt töltünk egy kellemes napot, elmegyünk egy jó kis közös programra. A legutóbbi téma kultúra volt, így egy múzeumi irodalmi kiállítás mellett tettük le a voksunkat. Minden alkalommal más választja a topikot és a helyszínt is, bevallom, nem hozott lázba most a történet. Persze, hogy rengeteg érdekességgel, új információkkal találkozhat az ember egy-egy ilyen látogatás során, de az elmúlt időszak kimerítő volt, ezért szerettem volna valami aktívabb kikapcsolódást, hogy a fáradtság ne tudjon eluralkodni rajtam.

De be kell vallanom, sokkal kellemesebb élmény volt, mint számítottam rá. A választás egy olyan múzeumra esett, ahol a világ legkülönbözőbb irodalmi kultúráit próbálták bemutatni képekkel, vetítésekkel, leírásokkal egybekötve. Felsorakoztattak legalább 50 különböző nemzetet. Megkapó volt! Na de a legnagyobb meglepetés számomra az idegenvezetőnk volt. Mint már említettem, elég küzdelmes heteim vannak, ez köszönhető egy hosszadalmas és bonyolult kft alapításnak. A kedves hölgy ezt észrevette rajtam, és egy hosszabb teremből terembe tartó séta alatt rákérdezett. Röviden vázoltam neki a helyzetet, miért foglalkoztatnak most a kft alapítás feltételei, mert milyen idegen területre térek most éppen, erre felnevetett és elmesélte a “rémisztően” hasonlatos, saját történetét.

Szeretett volna saját, kulturális tematikájú kiállítást nyitni, melyhez vezető úton egy kft alapítás vált szükségessé. Egy kedves ismerőse ajánlására felkeresett egy, a kft alapítás feltételei témájában rengeteg jó tanáccsal, átfogó segítséggel szolgáló weboldalt, ami naprakész információkkal látta el: grossoffice.hu.

Később én is felkerestem az oldalt és nem csalódtam az olvasmányokban. Részletes, könnyen értelmezhető, még a kezdő vállalkozók számára is ott minden. Jól kidolgozva veszik sorra a cégalapítás legfontosabb elemeit, mint például a költségek témaköre, az aktuális szabályok és feltételek, az ügyvezető kérdése és a cégjegyzés. Felveti a kérdést, hogy melyik cégforma lehet a kedvezőbb számunkra, kft vagy bt alapítása? A szövegben megtalálható a legfontosabb különbség, mégpedig a kft esetében a tagok felelősségi köre jóval kedvezőbb, mint bt formájában.

A költségekről szóló sorokat olvasva rávilágítanak, hogy igenis lehetséges úgy alapítani egy kft-t, hogy törzstőkének nem szükséges 3.000.000 Ft-ot rendelkezésre bocsátani. Ugyanakkor ennek feltételei és szabályai vannak, melyekkel szükséges minden vállalkozónak tisztában lenni, de szerencsére a fent említett cikk ezt nagyon jól részletezi. A szabályozás engedi ugyanis, hogy a teljes törzstőkét különböző feltételrendszer mellett, az alapítási kérelem benyújtását követő 1 éven belül adják rendelkezésre.

Tájékoztatnak az egy és többszemélyes társaságok létrehozása közti különbségről, és az ezzel összefüggésben álló különböző szabályokról és feltételekről is. Nem mindegy ugyanis, hogy van-e társunk az alapítani kívánt kft-ben, vagy egyedül vágunk neki a feladatnak. Egyszemélyes társaság létrehozásakor többek között a költségek és az ügyvezetés kérdésköre is eltérő a többszemélyes kft gyakorlatától.

Kiderül a cikkből az is, hogy lehetséges, hogy egy cég legyen tulajdonosa egy másik cégnek, de azt is említik, hogy erre csak többszemélyes társaságok esetében van lehetőségünk. Az érintett témák mellett részletezik az apport fogalmát, mely a nem pénzbeli hozzájárulás fogalmát jelenti. Ez fontos tényező lehet minden kezdő kft alapító számára, hiszen a költségek alakulása mindenki számára eltérő léptékben lehetnek meghatározóak.

Azt kell hát mondanom, hogy bárcsak hamarabb találtam volna rá erre a cikkre is, hiszen alapos kifejtésének köszönhetően támogatást tud nyújtani az első lépések megtétele előtt cégalapítóknak. Abban, hogy meg tudjuk hozni a helyes döntéseket még a kft megalapítását megelőzően.