A régi pénzek meséje

Valahogy mindig is úgy éreztem, hogy a régi dolgok, amiket otthon találtam a padláson vagy a fiók mélyén, mintha egy nagyon messzi kornak az emlékei lennének. Az egyik ilyen alkalommal, amikor a nagymamám régi könyveit rendezgettem a saját otthoni könyvtárában, rátaláltam egy kis zacskóra a könyve között, amely tele volt régi pénzekkel. Azt mondta, hogy ezek már nem érnek semmit, csak olyan apróságok, amiket az emberek régen még használtak. De én, ahogy azokat a régi érméket a kezemben tartottam, valami különlegeset éreztem. Mintha azok a pénzek történeteket meséltek volna el, egy olyan világot akartak bemutatni, amely már régen eltűnt, de mégis itt voltak, hogy emlékeztessenek rá.

Miután leporoltuk, és szépen elrendeztük nagymamám hatalmas irodalmi gyűjteményét, csak nem hagytak nyugodni, azok az apró érmék. Szerettem volna szakértőt felkeresni, aki megtudja állapítani, hogy egyáltalán érnek e bármit ezek a régi pénzek.

A regipenzfelvasarlas.hu szakértői csapatára esett a választásom. Ők is megerősítették bennem, hogy a régi pénzek értékbecslése egy fontos és érdekes folyamat, amelyet nem érdemes félvállról venni. Ugyanis hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a szekrényekben rejtőzködhetnek olyan kincsek, amelyek valódi értéket képviselnek. Különösen igaz ez a régi pénzekre, amelyek nemcsak a történelem darabjai, hanem a gyűjtők számára rendkívül értékes tárgyak is lehetnek.

A régi pénzek értékbecslése során fontos figyelembe venni a pénz korát, állapotát, ritkaságát és hogy mennyire keresett az adott pénz. Az értékbecslés során nyilván az egyik legfontosabb cél, hogy megállapítsák az érmék valódi értékét, ugyanakkor az érme megismerése is fontos. Ezek az érmék a történelem egy egy darabjai.

A Procopius Numizmatika irodájában mindig nagy gondossággal és odaadással próbálják felfedni egy egy régi pénz múltját. Az értékbecslés hatalmas szaktudást igényel. A legelső dolog, amit megvizsgálnak és próbálnak megállapítani az a régi pénz kora. A régi pénzen található ábrák, feliratok és szimbólumok nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy meg tudják határozni, hogy egyáltalán, hol készült a pénz. Ebben feljegyzések és katalógusok vannak a szakemberek segítségére.

Ezután az érme állapota és annak eredetisége került meghatározásra. Egy skála segítségével határozzák meg, hogy milyen állapotban van az adott pénz. Verdefényes állapottól egészen a nagyon erősen használt állapotig terjed a skála. Ami még meghatározó lesz az értékbecslés során az az anyagösszetétel. Ha például egy nagyon jó állapotú aranyból vagy ezüstből készült pénz van a birtokodban, az komoly értékkel is bírhat, semmiképp sem ajánlott zálogosnak eladni.

A régi pénzek értékbecslése során az is meghatározásra kerül, hogy nem e hamisítvánnyal van dolgod, esetleg az érme utánverésből származik e. Ezek a pénzek ugyanis jelentősen kevesebbet érnek, mint eredeti társaik. De ebben az esetben sem kell aggódnod. Vannak olyan gyűjtők, akik kifejezetten a hamis érméket gyűjtik. Olyan gyűjtők is megtalálhatóak, akik csak egy bizonyos kor régi pénzeit keresik, de olyanok is akik kifejezetten a hibás pénzérméket keresik.

Az regipenzfelvasarlas.hu weboldalon részletes információkat találhatsz a régi pénzek értékbecsléséről. Az értékbecslés folyamatáról, de az állapot meghatározásához használt skáláról is bővebben olvashatsz.

A szakértők minden esetben alaposan megvizsgálják az érméket, figyelve a finom részletekre, mint a motívumok, a szimbólumok és egyéb jellemzők, amelyek segíthetnek az érmék értékének azonosításában.

A régi pénzek értékbecslése segítségével nemcsak pontos árat kaphatsz, hanem biztos lehetsz benne, hogy valóban a legjobb döntést hozod, amikor eladásra kerül a sor.

Nagymamám régi pénzei között akad egy- két kincs is, és amikor ezt elmeséltem neki, el sem akarta hinni, hogy mekkora értéket hagyott eddig porosodni a könyvespolcán.