Ki ne emkékezne iskolai tanulmányai során a hosszú, monoton irodalomórákra, ahol azt próbáltuk megfejteni, hogy vajon „mit akar a költő?”. Valójában lehet, hogy ő maga sem tudta, mit akar, amikor egy ihletett pillanatában papírra vetette a nevezetes költeményt. Vagy amikor egy-egy hosszú, régies nyelvezetű irodalmi művet kellett a nem is annyira hosszú vakáció alatt elolvasni, értelmezni, esetleg még olvasónaplót is írni a kedves tanárnő, és persze saját magunk számára. A biztos módszer arra, hogy senki, de senki ne kedvelje meg az irodalmat, egy-két költői lelkületű diáktársunk kivételével. Visszagondolva, valahogy átvészeltük. Szülőként már máshogy látjuk a dolgot, sajnáljuk a gyermekünket, hogy neki is át kell mindezt élnie, ha tehetnénk, visszaülnék helyette az iskolapadba, hogy levegyük a válláról ezt a nehéz terhet, amire mi, immáron bölcs felnőttek tudjuk, soha nem lesz az életben szüksége. Legalábbis ilyen formában nem. Az vitathatatlan, hogy mennyire fontos, hogy megismerjük elődeink írásműveit, gondolkodását, az akkori világot, de e cél elérésnek vajon ez lenne az egyetlen módja?
Szerintem nem, és ha engem kérdeznének, amit természetesen nem tesznek meg, én egy kis színt vinnék az irodalomtanítás szürke hétköznapjaiba. Karácsonykor szokás naptárakat készíteni a gyerekek fotóival, főleg a nagyszülők örömére, karácsonyi ajándékként. Erről jutott eszembe, hogy miért ne lehetne a magyar irodalom remekeit is akár naptár formájába önteni, naptári ruhába öltöztetni. Ismerek egy Color Nyomda nevű céget, akik igényes naptárakat készítenek megrendelőik számára. A Naptár nyomtatás – Nyomdai termékek | Color Nyomda internetes útvonalon meg is lehet őket gyorsan találni.
Mire szolgál egy naptár? Cégek esetében természetesen reklámra, az arculatukhoz igazítva látható rajta a cég logója, elérhetősége. Irodalmi művek esetében ugyanez lehetne a cél. Reklám. Minden hónaphoz választanánk egy-egy irodalmi művet, költeményt. Aztán felvennénk a kapcsolatot a Color Nyomda munkatársával, az elérhetőség megtalálható a honlapon, a kapcsolattartó nevével, telefonszámával és e-mail-címével. Ha egy céget képviselnénk, akkor kérhetnénk is azonnal egy ajánlatkérést az általunk igényelt termékre néhány mező kitötését követően. Esetünkben a személyes kapcsolatfelvétel a célraveztetőbb. Amint felvennék a telefont, felvázolnánk az elképzelésünket, majd készségesen válaszolnának, tanácsot, ötletet adnának a megvalósítással kapcsolatban. Megkérdeznék, hogy melyik változaton gondolkodunk: álló, netán fekvő, agenda vagy plakátnaptár, spirálozott, fali, asztali, határidőnaplós? Mi kicsit megtorpannánk, hogy nem is tudtuk, hogy ennyiféle formában léteznek naptárak. Nekünk egy sima, falra akaszthatós, spirálozott naptárra lenne szükségünk, amit havonta át tudnánk hajtani. Bár a zsebnaptár is érdekes lehet, hiszen abban magunkkal vihetnénk a műveket, és egész évben vissza-visszatérhetnénk hozzájuk. A cég munkatársa ajánlana számunkra egy katalógust, amelyben minta naptárakat nézegethetünk, és kiválaszthatjuk, melyik lenne számunkra is a legmegfelelőbb. A minták átnézése után megegyeznénk a választásunkat illetően, felvázolnánk, hogy melyik hónapra melyik irodalmi művet szeretnénk megtervezni. Majd megállapodnánk abban is, hogy mindezt milyen nyomtatási technikával szeretnénk kérni: szitanyomás, présfólia, vaknyomás. A munkatárs felhívná a figyelmünket arra is, hogy a Naptár nyomtatás – Nyomdai termékek | Color Nyomda internetes útvonalon egy Nyomdai anyagleadási segédletet is találunk, ahol pontokba szedve részletes tájékoztatást nyújtanak arra vonatkozóan, hogyan nézzen ki a nyomtatásra leadott anyag. Ez a zökkenőmentességet hivatott fokozni. Információkat találunk a képekre, színekre, betűkre, logókra, dokumentumformátumokra vonatkozóan. Ez egy valóban izgalmas iskolai projekt lehetne. Egy-egy tanulói csoport megtervezné a saját hónapját, a saját irodalmi művét állítva a középpontba, majd bemutatnák egymásnak a tervüket, és végül összeállna egy éves naptár, egy együttműködő csapat, és még a cél is megvalósulna: a gyerekek megismerkednének az adott művekkel, szerzőjükkel egy projektmunka keretén belül. Senki nem unatkozna, mindenki megtalálná a projekten belül a neki való feladatot, a projekt elkészítése érzelmeket váltana ki belőlük, ami elősegíti az emlékek megszilárdulását. A továbbiakban leírhatnák a projekthez kapcsolódó élményeiket, az irodalmi művekhez kapcsolódó érzéseiket, és arról is beszámolhatnának, hogy melyik miért fogta meg őket, esetleg melyiket tervezik megfilmesített formában is megnézni. A nyomda termékei között magazinok is szerepelnek. Lehetne a jövő évi projekt egy esetleg egy irodalmi művekről összeállított magazin?